Democratic Members

Submit to FacebookSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Luis Alejo Luis Alejo
District-30
Elected: 2010
Termed: 2016
Vacamt Joaquin Arambula
District-31
Elected: 2016
Termed: 2026
Toni G. Atkins Speaker Emeritus
Toni G. Atkins

District-78
Elected: 2010
Termed: 2016
Richard Bloom Richard Bloom
District-50
Elected: 2012
Termed: 2024
Susan Bonilla Susan Bonilla
District-14
Elected: 2010
Termed: 2016
Rob Bonta Rob Bonta
District-18
Elected: 2012
Termed: 2024
Cheryl Brown Cheryl Brown
District-47
Elected: 2012
Termed: 2024
Autumn Burke Autumn Burke
District-62
Elected: 2014
Termed: 2026
Ian Calderon Ian C. Calderon
District-57
Elected: 2012
Termed: 2024
Nora Campos
District-27
Elected: 2010
Termed: 2016
Ed Chau Ed Chau
District-49
Elected: 2012
Termed: 2024
David Chiu David Chiu
District-17
Elected: 2014
Termed: 2026
Kansen Chu Kansen Chu
District-25
Elected: 2014
Termed: 2026
Ken Cooley Ken Cooley
District-08
Elected: 2012
Termed: 2024
Jim Cooper Jim Cooper
District-09
Elected: 2014
Termed: 2026
Matthew Dababneh Matthew Dababneh
District-45
Elected: 2013
Termed: 2024
Tom Daly Tom Daly
District-69
Elected: 2012
Termed: 2024
Bill Dodd Bill Dodd
District-04
Elected: 2014
Termed: 2026
Susan Eggman
Susan Eggman
District-13
Elected: 2012
Termed: 2024
Feuer Jim Frazier
District-11
Elected: 2012
Termed: 2024
Cristina Garcia Cristina Garcia
District-58
Elected: 2012
Termed: 2024
Eduardo Garcia
Eduardo Garcia
District-56
Elected: 2014
Termed: 2026
Mike Gatto Mike Gatto
District-43
Elected: 2010
Termed: 2016
Mike Gipson Mike Gipson
District-64
Elected: 2014
Termed: 2026
Jimmy Gomez Jimmy Gomez
District-51
Elected: 2012
Termed: 2024
Jimmy Gomez Lorena Gonzalez
District-80
Elected: 2013
Termed: 2024
Richard Gordon Richard Gordon
District-24
Elected: 2010
Termed: 2016
Adam Gray Adam Gray
District-21
Elected: 2012
Termed: 2024
Roger Hernandez Roger Hernandez
District-48
Elected: 2010
Termed: 2016
Chris Holden Chris Holden
District-41
Elected: 2012
Termed: 2024
Jacqui Irwin Jacqui Irwin
District-44
Elected: 2014
Termed: 2026
Reggie Jones-Sawyer Reggie Jones-Sawyer
District-59
Elected: 2012
Termed: 2024
Marc Levine Marc Levine
District-10
Elected: 2012
Termed: 2024
Patty López Patty López
District-39
Elected: 2014
Termed: 2026
Evan Low Evan Low
District-28
Elected: 2014
Termed: 2026
Kevin McCarty Kevin McCarty
District-07
Elected: 2014
Termed: 2026
Jose Medina Jose Medina
District-61
Elected: 2012
Termed: 2024
Kevin Mullin Kevin Mullin
District-22
Elected: 2012
Termed: 2024
Adrin Nazarian Adrin Nazarian
District-46
Elected: 2012
Termed: 2024
Patrick O'Donnell Patrick O'Donnell
District-70
Elected: 2014
Termed: 2026
Bill Quirk Bill Quirk
District-20
Elected: 2012
Termed: 2024
Anthony Rendon Speaker Anthony
Rendon

District-63
Elected: 2012
Termed: 2024
Sebastian Ridley-Thomas Sebastian Ridley-Thomas
District-54
Elected: 2013
Termed: 2024
Freddie Rodriguez Freddie Rodriguez
District-52
Elected: 2013
Termed: 2024
Rudy Salas Rudy Salas
District-32
Elected: 2012
Termed: 2024
Miguel Santiago Miguel Santiago
District-53
Elected: 2014
Termed: 2026
Mark Stone Mark Stone
District-29
Elected: 2012
Termed: 2024
Tony Thurmond Tony Thurmond
District-15
Elected: 2014
Termed: 2026
Phil Ting Phil Ting
District-19
Elected: 2012
Termed: 2024
Shirley Weber Shirley Weber
District-79
Elected: 2012
Termed: 2024
Das Williams Das Williams
District-37
Elected: 2010
Termed: 2016
Jim Wood Jim Wood
District-02
Elected: 2014
Termed: 2026